FRITIDSHUS PÅ STOR OG GRØN GRUND I KORSTRÆDE BANKER
Har I hørt om Korstræde Banker før? Der ligger en lille enklave af sommerhuse - ikke langt fra Næstved og endnu tættere på vandet. I skal med til Kamillevej 13, for dér udbyder vi et fritidshus til salg, som tilbyder jer hyggelige rammer på en stor, grøn og ugeneret grund. Velkommen til.Rødt træværk og store, hvidrammede vinduer.
Sådan tager huset fra 1980 sig ud, og det ser alt sammen meget fint ud. Den røde farve komplementeres af røde og lyserøde blomster udenfor, men mest af alt er det alt det grønne, der udgør farvepaletten. Hele grunden er 1.200 kvadratmeter stor, hvoraf det meste af haven har en sydlig orientering. Sol er der altså masser af i haven, og den kan med fordel nydes på den sydvendte fliseterrasse eller på græsplænen. Her er rigelig plads til en god kroketturnering, og det er også oplagt at anlægge flere små miljøer i det fri; måske også et bålsted? Ejendommen afrundes med en rødmalet garage til såvel bilen som græsslåmaskinen.
Ser vi nærmere på huset, tager det sig rigtigt fint ud. Inde bag den rødmalede træfacade gemmer sig 66 kvadratmeter, som fordeles over to værelser, et badeværelse, et bryggers samt et køkken og en stue, som går ud i ét. Herfra er der desuden adgang til en varm og dejlig udestue. Køkkenet kommer med alt i hårde hvidevarer, inklusive opvaskemaskine til den mindre sjove del af tilberedelserne, og brændeovnen sørger for varme og smukke orange nuancer, når solen er gået ned i horisonten. Om sommeren bliver det måske alligevel den 18 kvadratmeter store, indbyggede udestue, der bliver jeres favoritspot, for der er rigtigt hyggeligt, og de store vinduer fungerer som et stort maleri med udsigt til alle havens farver.
Det er gode mennesker, der har hus i Korstræde Banker. Her nikker man hilsende til hinanden, som man triller efter indkøbene i Rema 1000, kun 600 meter herfra. I er også kun en cykeltur fra vandet - Svinø Strand er en stor anbefaling. Ellers er det freden, der hersker herude. Alligevel er der ikke andet end et kvarters kørsel til både Vordingborg og Næstved, hvor kultur- og bylivet summer derudad.
Vi glæder os til at møde jer på en fremvisning.
NB! der er indlagt fibernet
Kamillevej 13, 4750 Lundby
Boliglån
Få et boliglån på helt ned til 24 timer.