ENERGIVENLIG LIEBHAVERPERLE PÅ 231 KVADRATMETER FÅ MINUTTERS GANG TIL LIMFJORDEN
VED LIMFJORDEN
Hvis der er noget, som klassisk svensk byggeskik udmærker sig i, så er det sandelig charme. Dét får I i allerhøjeste grad på Hestbækvej 85 i Himmerlands naturskønne rammer - i få minutters gang fra Limfjorden. Velkommen til et indflytningsklart hus med Jordvarme og solceller. Ønsker du og familien biodiversitet, Dyrehold, eller at være selvforsynende, så er ejendommen her lige noget for jer.
Når I er lige ved at være fremme og kører langs den blinde private grusvej, så gemmer vandet sig i horisonten bag løv- og fyrretræer. Og så ser man det gulmalede træhus, der netop giver blikfang af svensk ødegård med sprossevinduer og en lille veranda, der strækker sig op til førstesalens altan. Man bliver altså modtaget meget hyggeligt på den store gårdsplads.
Hele matriklen byder på godt 2,24 ha jord, som alt sammen ligger i forlængelse af stuehuset. Derudover hører der et næsten 300 kvm stort maskinhus med indkørsel fra grusvejen, støbt cementbund, lys og vand til ejendommen med højt til loftet og rigelig plads til opmagasinering af enhver art. Der er i det hele taget mange muligheder med så god plads, og der er allerede fold med vand, stor løsdrift med vand og isoleret rum, hvis I går med tanker om dyrehold - måske I drømmer om heste? Derudover blev der etableret et godt 30 kvm stort orangeri i 2014, hvorfra den smukke udsigt over alt det grønne kan nydes i selskab med venner, familie, vin og god mad på trods af vejr.
Og så til huset, som blev opført i 2005, der er gulvvarme og Genvindingsanlæg overalt, der giver et sundt indeklima. Alt fungerer som det skal, og huset kan deles i to boliger, der har været tekøkken i bryggers hvor der er skabe, køkkenborde, håndvask, fryser og køleskab. Ved opsætning af et komfur er der et funktionelt køkken. Det er bl.a. en håndfuld store værelser, opholdsarealer på begge etager, badeværelse på begge etager (det ene med sauna) og et bryggers med tilstødende teknikrum. Køkken, alrum og stue i underetagen flyder ud i ét, så snakken kan gå på tværs af de gavmilde kvadratmeter - her er bare hyggeligt.
Idyllen er det helt store tema for denne landlige, charmerende ejendom. Vandet er kun en frisk lille gåtur væk, og lidt mere stemning finder I i Hvalpsund og på havnen, som I kan køre til på godt fem minutter. Der er i øvrigt også indkøb, og børnenes hverdag går til Ullits Skole (1 km.), hvor trivslen er i fokus. Her kan børnene gå til og med 6. klasse, hvorefter man kan fortsætter i Farsø Skole. Derudover har man Børnehuset Fjorden, 2,4 kilometer fra jeres nye base.
Vi glæder os til at møde jer på en fremvisning.
Hestbækvej 85, 9640 Farsø
Boliglån
Få et boliglån på helt ned til 24 timer.